نظر
دولت حقوق دوره اسارت آزادگان را پرداخت کند
8 هزار روز تاخیر در پرداخت حقوق اسارت 47 هزار آزاده
امسال در حالی بیست و دومین سالگرد ورود آزادگان به کشور را گرامی می‌داریم که ۴۷ هزار آزاده با گذشت هشت هزار روز از تصویب قانون حمایت از آزادگان مبنی بر پرداخت دو برابر حقوق به ازای هر سال اسارت، هنوز حقوقی دریافت نکرده‌اند.
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۱۲
کد مطلب : 3941
دولت حقوق دوره اسارت آزادگان را پرداخت کند
دولت حقوق دوره اسارت آزادگان را پرداخت کند
امسال در حالی بیست و دومین سالگرد ورود آزادگان به کشور را گرامی می‌داریم که ۴۷ هزار آزاده با گذشت هشت هزار روز از تصویب قانون حمایت از آزادگان مبنی بر پرداخت دو برابر حقوق به ازای هر سال اسارت، هنوز حقوقی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش قشم دیلی به نقل از مهر، ۲۲ سال قبل وقتی آزادگان سرافراز کشورمان با افتخار پا به خاک میهن گذاشتند انتظار دریافت پاداش و هدیه نداشتند ولی وظیفه هر دولت و کشوری است که به پاس قدردانی از ایثارگریهای رزمندگان، جانبازان و آزادگانش خدماتی را به آنها ارائه کند. به همین منظور در تاریخ ۱۳ آذرماه سال ۱۳۶۸ قانونی در مجلس شورای اسلامی با عنوان قانون حمایت از آزادگان تصویب شد که در ماده ۱۳ آن آمده است: مدت اسارت برای عموم آزادگان اعم از اینکه قبل از اسارت در دستگاهها شاغل بوده و یا بعد از اسارت شاغل شوند با تمایل آنان به ازای هر یک‌سال اسارت دو سال به عنوان سابقه خدمت رسمی و مرتبط تلقی می‌ شود و دستگاه ذی‌نفع موظف است کسورات بازنشستگی را در قانون بودجه سال بعد پیش‌بینی و به صندوقهای بازنشستگی ذیربط پرداخت کند.

امروز با گذشت حدود ۲۲ سال از تصویب این قانون، آزادگان همچنان پیگیر حقوق قانونی خود هستند. ولی این قانون دارای شبهاتی است که به نوعی به بی‌عدالتیها دامن زد. یکی از مهمترین شبهات در این قانون موضوع آزادگانی بود که قبل از اسارت در استخدام هیچ دستگاهی نبودند اما بعد از اسارت نیز به استخدام درنیامده‌اند و یا اگر استخدام شده‌اند در بخش خصوصی مشغول به فعالیتند.
مجلس: دولت حقوق دوره اسارت آزادگان را پرداخت کند

با این حال این موضوع جهت استفسار به مجلس شورای اسلامی ارسال شد. مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ چهارم اسفند ماه سال ۸۹ موضوع استفساریه را به شرح زیر به تصویب رساند. "ماده واحده- ماده(۱۳) قانون حمایت از آزادگان شامل حقوق و مزایای دوران اسارت همه آزادگان اعم از شاغل و افراد غیرشاغلی که قبل از اسارت در هیچ یک از دستگاههای اجرایی موضوع ماده(۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب هشتم مهرماه سال ۸۶ شاغل نبوده‌اند می‌شود.

رئیس جمهور ۱۷ فروردین سال ۹۰ پرداخت حقوق معوقه آزادگان را ابلاغ کرد

بالاخره این قانون در تاریخ ۱۷ فروردین ماه سال ۹۰ توسط رئیس جمهور به دستگاههای متولی، شامل بنیاد و امور ایثارگران، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری ابلاغ شد ولی این ابلاغ همراه با ابهاماتی از سوی رئیس جمهور به مجلس ارائه شد.

رئیس‌ مجلس نیز در پاسخ به ابهامات رئیس‌جمهور طی نامه ای در تاریخ چهارم تیرماه سال جاری پاسخ داد: « آزادگان بابت سنوات اسارت استحقاق دریافت دو حقوق را دارند، افراد شاغل که یکبار حقوق و مزایا را دریافت کرده‌اند، یکبار دیگر باید حقوق و مزایا دریافت کنند.

درادامه این نامه آمده است: همچنین دستگاههایی که نسبت به استخدام آزادگان پس از اسارت اقدام کرده اند ، ‌موظف بوده‌اند کسورات بازنشستگی (بابت دوبرابر اسارت) را در قانون پیش‌بینی نمایند .بنابراین آنهایی که بابت ایام اسارت هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند، استحقاق دریافت دوبرابر حقوق دوران اسارت را دارند. همچنین مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال۹۰ دولت را مکلف کرده است از محل فروش سهام شرکتهای دولتی دیون آزادگان را پرداخت نماید. مصوبه مجلس پس از تایید شورای نگهبان برای قوه‌‌مجریه لازم‌الاجراست و سوالات مذکور می‌توانست توسط حقوق‌دانان شاغل در دولت پاسخ داده شود و ارسال سوالات به رئیس‌مجلس و تقاضای توضیح در خصوص قانون و انعکاس همان سوالات و ابهامات به مسئولان اجرایی ذیربط در سراسر کشور امری غیرمتعارف بوده و در ذهن آزادگان کشور بدبینی نسبت به دولت محترم به وجود آورده‌است. لذا انتظار می‌رود با عنایت ویژه و دستور صریح خود امکان پرداخت حقوق و مزایای دوران اسارت را براساس حقوق و مزایای دریافتی آنان در سال۹۰ (یوم‌الادا) فراهم آورید.»


حسین الله قلی با مدت اسارت هفت سال و چهار ماه و ۹ روز و اکبر نوری با مدت اسارت هفت سال با حضور در خبرگزاری مهر با انتقاد از بی مهری مسئولان نسبت به امور آزادگان در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کردند: ۴۷ هزار آزاده کشور پس از گذشت ۲۲ سال هنوز بر اساس ماده ۱۳ قانون حمایت از آزادگان حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند.

این دو آزاده هر یک در تشریح مشکلات امور آزادگان در کشور با انتقاد از بنیاد شهید گفتند: بنیاد شهید امروز تنها متولی امور آزادگان است ولی در بنیاد اداره خاصی برای رسیدگی به امور آزادگان وجود ندارد.

به گفته آنها، بیشتر آزاده های کشور دارای کارت جانبازی حداکثر ۵۰ درصد هستند و خدمات جانباز ۵۰ درصدی را دریافت می کنند در حالی که بهترین و بیشترین خدمات متعلق به ایثارگران بالای ۵۰ درصد است و تا زمانی که درصد جانبازی آزاده ها از ۵۰ درصد بیشتر نشود مشکلات به قوت خود باقی است.

تبعیض در پرداخت حقوق به آزادگان بسیجی و ارتشی

این دو آزاده با ارائه اسناد و مدارکی که سالها پیگیری کرده اند به مهر گفتند: به غیر از اجرایی نشدن ماده ۱۳ قانون حمایت از آزادگان مبنی بر عدم پرداخت سنوات اسارت آزادگان، اجرایی نشدن دستور مقام معظم رهبری در اصلاح ماده ۱۹۰ آئین نامه استخدامی سپاه نیز از جمله مواردی است که موجب تضعیع حقوق حدود هشت هزار آزاده شده است.

الله قلی اظهار داشت: بر اساس ماده ۱۹۰ آئین نامه استخدامی سپاه مصوبه ۱۳۷۰ به دلیل کسر کسورات قانونی از حقوق سربازان وظیفه ارتش جمهوری اسلامی ایران، جانبازان و آزادگان مشمول بندهای "ب" و "ج" ماده ۱۰۸ ارتش ماهانه از سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح حقوق دریافت می کنند در حالی که آزادگان غیر ارتشی شامل این قانون نشده و حقوقی دریافت نمی کنند.

وی افزود: این بی عدالتی طی نامه ای از سوی جمعی از آزادگان به فرماندهی سپاه پاسداران ارسال شد و فرمانده سپاه پیشنهاد اصلاح قانون را با حضور معاون رئیس جمهور، ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع بررسی کرد. نتیجه بررسیها این شد که فرمانده سپاه به معاون اول رئیس جمهور طی نامه ای در آذرماه سال ۸۹ پیشنهاد داد اصلاح این ماده خارج از نوبت در هیئت دولت مورد بررسی قرار گیرد.

نوری در ادامه توضیح داد: معاون امور تقنینی ریاست جمهوری ۶ ماه بعد نامه ای به سپاه نوشت و اعلام کرد که این نامه در حال بررسی است. این درحالی است که مقام معظم رهبری در سال ۸۲ با اصلاح این قانون موافقت کرده بودند ولی همچنان این قانون هنوز اصلاح نشده است.

روز دوم مردادماه سال جاری ۴۰۰ نفر از آزادگان در تجمع اعتراض آمیز در مقابل مجلس شورای اسلامی نسبت به اجرایی نشدن ماده ۱۳ قانون حمایت از آزادگان پس از مدت هشت هزار روز از تصویب این قانون اعتراض داشتند ولی هنوز فریادهای آزادگان جنگ تحمیلی به گوش مسئولان نرسیده است.
Share/Save/Bookmark
مردان بی ادعا
روزی رفتم بنیاد برای گرفتن وام چون فرزندی دارم فلج مغزی جهت عمل فرزندم به بنیاد مراجعه کردم گفتند دویست وپنجاه هزارتومان بهت میدهیم وقتی گفتم این پول کاری از پیش نمیبرد رئیس بنیاد به من گفت حق چه کسی را به تو بدهم؟

حال از اقایان بپرسید چطور میشود پانزده میلیارد اختلاس شود ولی وامی که میخواستید پس بگیرید حق دیگران بود یا اینکه اکنون ماده 13 که تصویب شده دیگر این حق کیست که شما امروز فردا میکنید.

ان الله مع الصابرین
۱۳۹۲-۰۵-۱۲ ۱۹:۰۷:۱۶
نادر
اگه دو روز پوله قسط بانک شما دیر بشه
اول براتون اس ام اس میاد
بعد برایتون دیر کرد باجریمه
بعدشم برای ضامنتون تلفن زده مشود.
مگه ما آزادگان صبرایوب داریم یا که کنج قارون ؟
۱۳۹۲-۰۳-۱۲ ۱۶:۲۷:۰۵
بهرام
آزادگان عزیز مردم ما هستند و باید مورد توجه قرار بگیرند اما در مورد این افراد هم مثل بقیه عزیزانمان از خانواده های شهدا، جانبازان و ... تبعیض های فراوانی صورت می گیرد
لطفا رسیدگی کنید
۱۳۹۲-۰۳-۱۲ ۱۶:۲۲:۰۲
سلام لطفا زمان دقیق پرداخت معوق را اعلام کنید
۱۳۹۲-۰۲-۲۱ ۱۱:۱۵:۰۱
کاملا این قانون بی عدالتی محض است برای سربازی که 2 سال سربازی خود را در اسارت گذرانده.
ایثارگران نزاجا ماهانه 700هزار تومان پرداخت میکند و از اداره محل کارش نیز حقوق دریافت میکند، حق دارد سختی کشیده رنج کشیده دچار بیماری روحی روانی شده که 10 تا از این حقوقها ارزش سلامتی انسان را ندارد.
اما بی عدالتی اینجاست که فرق است بین جانباز میشه یک جانباز 2 حقوق و جانباز دیگری حقوق ماهانه خود را دریافت کند.
اقایون قانون گذار میبینید؟ کار و بار شماها به خدا خنده دار است.
۱۳۹۰-۰۹-۲۸ ۲۳:۳۰:۴۵
جواد : آزاده وجانباز
Iran, Islamic Republic of
چرا ارتش به سربازان آزاده ماهیانه حقوق 700 هزار تومانی پرداخت می کند اما چرا ارتش به پرسنل و کارکنان آزاده خود این حقوق 700 هزار تومانی را پرداخت نمی کند. مگر ما پرسنل ارتش آزاده نیستیم ؟مگر ما شکنجه نکشیده ایم ؟ در این جا که سربازان فایده بیشتری می کنند هم از اداره ای که استخدام شده اند حقوق دریافت می کنند هم از ارتش حقوق دریافت می کنند .یعنی ماهیانه 2 حقوق در یافت می کنند. اما ما کارکنان و پرسنل ارتش و سپاهیان عزیز و بسیجیان دلاور فقط همان یک حقوقی که در جایی که استخدام بوده ایم را دریافت می کنیم واز این حقوق 700 هزار تومانی که فقط سربازان ارتش دریافت می کنند بی بهره هستیم . این یک بی عدالتی است این حقوق باید به همه آزادگان پرداخت شود چون همه با هم شکنجه کشیده اند پس باید همه با هم حقوق دریافت کنند . از شما مسئولان تقاضا دارم به این مشکل و ناحقی بزرگ رسیدگی کنید . با تشکر .
۱۳۹۰-۰۷-۰۵ ۱۳:۱۶:۵۳
احمد
Iran, Islamic Republic of
خواهشمندم ارتش که به آزادگان سرباز حقوق می دهد به پرسنل آزاده ارتش هم حقوق تعلق بگیرد
۱۳۹۰-۰۶-۲۲ ۱۵:۲۱:۱۶